Iniciativa k návrhu společného norsko-českého projektu „Sledování zbytkových antibiotik a rezistence k nim a jejich odstranění pro snížení dopadu zemědělské činnosti a ochranu životního prostředí“

Initiative for joint Norwegian-Czech project proposal „Antibiotic residues and resistance monitoring and removal for reduced agriculture impact and environment safeguarding“

Agrovýzkum logo Niva logo

Iniciativa k návrhu společného norsko-českého projektu „Sledování zbytkových antibiotik a rezistence k nim a jejich odstranění pro snížení dopadu zemědělské činnosti a ochranu životního prostředí“

Initiative for joint Norwegian-Czech project proposal „Antibiotic residues and resistance monitoring and removal for reduced agriculture impact and environment safeguarding“Initiative for joint Norwegian-Czech project proposal „Antibiotic residues and resistance monitoring and removal for reduced agriculture impact and environment safeguarding“


Program:
Česko-norský výzkumný program CZ09 v rámci Norského finančního mechanismu 2009-2014

Oblast:
Bilaterální vědecká spolupráce

Zprostředkovatel:
Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy


Příjemce: Agrovýzkum Rapotín s.r.o.

Partner: Norwegian Institute for Water Research


Začátek projektu: 15. 3. 2017

Konec projektu: 30. 4. 2017

Celkové uznatelné náklady: 461 tis. Kč



Popis projektu

Cílem projektu je zahájit vědeckou spolupráci mezi výzkumnými ústavy z České republiky a Norského království. Na řešení projektu se budou podílet dva subjekty: Agrovýzkum Rapotín s.r.o. (příjemce) a Norský institut pro výzkum vody – NIVA (partner). Projekt zahrnuje jednu krátkodobou studijní cestu: českého výzkumného týmu do norského výzkumného ústavu NIVA. Během studijní cesty se uskuteční vědecké setkání odborníků z obou institucí, na kterém si oba týmy budou předávat poznatky v těchto oblastech výzkumu:

1) Kontaminanty s rostoucím zájmem (CECs)

„Constituents of emerging concern (CECs)“ (kontaminanty s rostoucím zájmem) je termín zahrnující širokou škálu neregulovaných chemických látek, nacházejících se ve stopových množstvích v řadě vodních zdrojů, zahrnujících povrchové vody, pitnou a odpadní vodu, i recyklovanou vodu. Agrovýzkum Rapotín by se chtěl zaměřit na sledování přítomnosti CEC, jako např. antibiotik, v odpadních vodách ovlivněných zemědělskou činností. Výzkumné týmy ústavu NIVA a Agrovýzkumu Rapotín budou v rámci projektu projednávat využití možných technologií pro detekci CEC v odpadních vodách a způsobů a technologií pro jejich odstranění.

2) Dopad přirozené organické hmoty (NOM) na životní prostředí a produkci pitné vody

Nadměrné užívání antibiotik v profylaxi, prevenci a léčbě hospodářských zvířat, společně s nevhodným nakládáním s exkrementy, kejdou, chlévskou mrvou a hnojem, vede k rostoucímu znečištění životního prostředí a odpadní vody antibiotiky. Zbytková antibiotika v půdě a odpadní vodě vyvolávají zvýšený tlak na selekci rezistentních mikroorganismů. Výzkumné týmy ústavu NIVA a Agrovýzkumu Rapotín budou v rámci projektu projednávat možnosti vývoje a použití nových nástrojů a metod pro analytické stanovení závažných antibiotik (extrakční a separační techniky) a pro izolaci a stanovení mikroorganismů rezistentních k antibiotikům v různých materiálech (exkrementy, organická hnojiva, půda, odpadní voda).

3) Metodika pro bezpečné nakládání s hnojivy z odpadů zemědělské činnosti

Stanovení zbytkových antibiotik a přítomnosti rezistentních kmenů mikroorganismů v exkrementech a organických hnojivech umožní sledovat zemědělské lokality, na kterých budou hnojiva se zbytkovými antibiotiky aplikována. Vyhodnocením množství zbytkových antibiotik přenesených na vegetaci, půdu a odpadní vodu a určením změn v přítomnosti a množství rezistentních kmenů bude odhadnuta míra rizika znečištění životního prostředí. Výzkumné týmy ústavu NIVA a Agrovýzkumu Rapotín budou v rámci projektu projednávat vývoj metodiky pro bezpečné nakládání s hnojivy znečištěnými antibiotiky ze zemědělské výroby s cílem minimalizovat dopad jejich užití na životní prostředí a vodní zdroje.

Nakonec budou oba týmy projednávat možnosti zahájení přípravy společného projektu: „Sledování zbytkových antibiotik a rezistence k nim a jejich odstranění pro snížení dopadu zemědělské činnosti a ochranu životního prostředí“. Připravovaný projekt se bude týkat výše zmíněných oblastí výzkumu.

Projekt podporují