Posílení bilaterálních vztahů mezi Českou republikou a Norskou zemědělskou univerzitou (NMBU)

Strengthening bilateral relations between the Czech Republic and the Norwegian University of Life Sciences (The NMBU)

Agrovýzkum logo NMBU logo

Posílení bilaterálních vztahů mezi Českou republikou a Norskou zemědělskou univerzitou (NMBU)

Strengthening bilateral relations between the Czech Republic and the Norwegian University of Life Sciences


Program:
Fondy EHP a Norska

Číslo iniciativy:
EHP-BF10-OVNKM-1-009-2018

Oblast:
Bilaterální vědecká spolupráce


Zprostředkovatel:
Ministerstvo financí

Příjemce:
Agrovýzkum Rapotín s.r.o.

Partner:
Norwegian University of Life Sciences (NMBU)


Začátek projektu:
1. duben 2019

Konec projektu:
31. květen 2019

Poskytnutá dotace:
385 120 Kč



Popis projektu

Dvoustranná spolupráce obou partnerů spočívala zejména v měření emisí metanu z krav, výměně poznatků, ověřování a uvádění do praxe. Dále bylo studováno a diskutováno pochopení toho, jak bachorová mikrobiální populace reaguje na dietární manipulaci. IHA má více než 100 let zkušeností v oblasti výzkumu a vzdělávání v oblasti živočišné vědy a v posledních letech získala IHA znalosti a zkušenosti v měření metanu u krav pomocí techniky SF6. Mezi hlavní plánované aktivity patřily metody průzkumného šetření, jedna krátkodobá technická studijní cesta a publikační činnost. Cílem technické studijní cesty bylo:

1. Metodologie průzkumného šetření

IHA rozsáhle pracuje na metodách vhodných pro hodnocení vlivu krmných strategií u skotu pro zmírnění emisí metanu do ovzduší. Cílem studijní stáže na pracovišti NMBU bylo praktické stanovení a demonstrace měření emise metanu u krav s využitím SF6 techniky v rámci in vitro a in vivo pokusů.

2. Měření emisí metanu u přežvýkavců – technická stáž

S ohledem na sdílení a výměnu znalostí mezi oběma partnery projektu byly diskutovány otázky týkající se využití různých technik vhodných pro měření emisí metanu. V pokusné stáji pracoviště IHA byla prakticky měřena emise metanu u kanylovaných laktujících a zaprahlých krav s využitím SF6 techniky.

Uvolňování metanu z trávicího traktu přežvýkavců patří mezi významné původce emisí tohoto skleníkového plynu ze zemědělství, což je důvod, proč je mu v posledních dvou desetiletích věnována celosvětová pozornost a hledají se různé přístupy výzkumu této problematiky. Vzhledem k tomu, že výživa zvířat má vliv na parametry bachoru, mohou některé strategie výživy přispět ke snížení emisí metanu do životního prostředí, aniž by to nepříznivě ovlivnilo produkci masa a mléka. Změna ve výživě však nesmí být toxická ani škodlivá pro zvířata, jejich produkty nebo životní prostředí. Protože tvorba CH4 je dvoustupňový proces, existuje několik možností pro snížení emisí metanu, jako např. změny ve výživě krav nebo manipulace či inhibice mikrobiální populace bachoru za účelem snížení tvorby vodíku. Jak bylo prokázáno v některých experimentech, některé fytochemikálie mohou inhibovat methanogeny tím, že snižují počet prvoků v bachoru. Na téma vlivu biologicky aktivních rostlinných látek na methanogenezi u krav však byl publikován pouze omezený počet studií.

Projekt podporují